Yazı Dizileri & SEO

İnternet Mağazalarında Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) – 1

Nedir, Ne Değildir?

Bu yazı dizisinde Arama Motoru Optimizasyonunun ne demek olduğundan, başarılı sonuçlar için yapılması gerekenlerden ve mağazanızı arama sonuçlarının başlarında listeleyebilmek için kullanılabilecek araçlardan bahsediyoruz.

Yazı dizisini tamamlandığınızda karşınıza sıklıkla çıkan SEO kısaltmasının ne anlama geldiği, ne işe yaradığı, etkili bir sonuç alabilmek için neler yapılması gerektiği ve ihtiyaç duyulabilecek araçlar hakkında genel bilgi sahibi olacak ve mağazanızın bilinirliğini arttırmak yolunda bilinçli bir şekilde çalışmaya başlayabileceksiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

İnternette açtığınız mağazanızın potansiyel müşteriler tarafından ziyaret edilmesini, yani bir trafik oluşturmak istersiniz. Bunun için öncelikle satışa sunduğunuz ürünlere ihtiyaç duyan alıcıların sizin bir mağazanız olduğundan ve bu ürünleri buradan temin edebileceklerinden haberdar olması gerekir. İhtiyaç ve olanaklar göz önüne alınarak çok çeşitli pazarlama fonksiyonunu kullanarak mağaza bilinirliğini arttırabilirsiniz. Ancak tüm bu faaliyetleri hayata geçirmeden önce internet mağazanız için arama motoru optimizasyonu yapmak en temel ve yaşamsal adımdır.

Yaygın bir şekilde dilimizde de kullanılan SEO, İngilizce “Search Engine Optimization” kelimelerinin kısaltmasıdır ve Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir.

Google ve Bing gibi arama motorları bir arama yaptığımızda bize en doğru sonuçları verebilmek için internetteki tüm mağazaları ve siteleri çeşitli kıstasları göz önünde bulundurarak sürekli olarak kontrol eder ve sınıflandırır. Amaçları siteleri tanımlayıp içeriklerini anlayabilmektir. Bu sayede arama yaptığımızda bize ilgilendiğimiz sonuçları listeleyebilirler.

Günümüzde alıcıların büyük çoğunluğu internet mağazalarına arama motorları aracılığıyla ulaşıyor. Yapılan bir arama sonucunda listede en üst sıralarda olmak, yani ilk sayfalarda bulunmak faaliyet gösterdiğiniz konuya ilgi duyan ziyaretçilerin artmasına neden olur.

Önlerde yer almak kadar arama sonuçlarında gösterilen açıklamaların mağazanızı iyi anlatması da çok önemlidir. Bu kısa açıklamalara göz atan potansiyel ziyaretçinizin ilgilendiği konuyla ilgili bilgiye ulaşabileceğini düşünmesini ve bu nedenle bağlantıya tıklamasını isteriz.

SEO ile İlgili Yanlış Bilinenler

Bir internet sitesi sahibi için son derece büyük bir önem taşıması nedeniyle SEO konusu üzerinde çok yazılıp çizilen bir başlık. Bu nedenle de internet üzerinde zaman zaman birbiriyle çelişen bilgilerin bulunması kafa karışıklığı yaratabiliyor.

En sık karşılaştığımız şehir efsanesi ise SEO ayarlarıyla oynayarak arama motorlarını kandırabileceğimiz ve böylece sitemizi aramalarda en yukarılara taşıyabileceğimiz bilgisi. Ne yazık ki bu bilgi gerçekleri yansıtıyor demek mümkün değil.

SEO’nun önemini şimdiden pek çok defa vurguladık. Vurgulamaya da devam edeceğiz. Ancak arama motorları için bu ayarlar sadece yolun başını ifade ediyor. Eğer sitenizi tanımlamak için kullandığınız açıklamalar ve anahtar kelimeler mağazanızın içeriğiyle uyumlu değilse ve bunu arama motorları fark ederse (er ya da geç mutlaka fark ederler) bu size fayda yerine sadece zarar verir.

Arama motorları sitenizi incelerken bazı algoritmalar kullanır. Genel olarak kullandıkları algoritmaların nelere önem verdiğini duyursalar bile aslında değerlendirmelerinin bütün detaylarını kullanıcılarıyla paylaşmazlar. Amaçları size aramalarınızın sonunda en doğru sonuçları vermektir. Çünkü eğer bunu başaramazlarsa bir dahaki aramamızı rakip arama motorundan yapacağımızı bilirler. Kısacası bir arama motorunun başarısı doğru bilgiyi vermeleriyle ölçülür ve bu nedenle onları değişik SEO hileleriyle kandırmak isteyen siteleri fark ettikleri an cezalandırırlar. Bu ceza iyice arkalarda listelenmek ve hatta hiç listelenmemek bile olabilir.

Google, Bing gibi popüler arama motorlarının bir dilden diğer dillere doğru çeviri yapabilmek için ne kadar uğraştıklarını, ne büyük yatırımlar yaptıklarını düşünün. Yapılan çevrimiçi çevirilerin interneti daha uluslararası bir ortama çevirdiği, ortak bir kültür oluşturmada daha etkili olduğu doğru ancak bütün bunlar arama motorlarının hangi dilde olursa olsun sitelerin içeriğini anlayarak aramalarda bu içeriklere göre sonuçları listeleme istekleriyle başladı.

Bir diğer deyişle biz SEO ayarlarını yapmak için kendi mağazamızla ilgili anahtar kelimeleri tanımlasak bile bu anahtar kelimelerle yetinmeyen arama motorları kendi becerileriyle mağazamızın içeriğini anlamaya çalışıyor ve çıkarttıkları sonuçları belirttiğimiz anahtar kelimelerle karşılaştırarak sitemizi sınıflandırıyorlar.

Bir başka örnek olarak siteler arası bağlantı, yani link, değişimini verebiliriz.

Bir arama motoru bir siteyi değerlendirirken orijinal içeriğe bakar. İçerik ne kadar özgünse, başka sitelerde bulunan yazı ve resimlerden farklıysa o kadar yüksek puan verir. Kendi yarattığınız, başka yerde kolay kolay bulunamayacak bilgiler o sitenin konusundaki uzmanlığına işarettir.

Uzmanlığa kanıt olan bir başka şey ise başka sitelerin referans olarak o içerikleri kullanması ve bunu bir bağlantıyla perçinlemesidir. Yani başka sitelerin sizin mağazanıza verdikleri bağlantılar da arama motorları için önem taşır. Mağazanıza ne kadar bağlantı verilmişse, aramalarda o kadar ön sıralarda yer alırsınız. Elbette bunun da bazı kuralları vardır.

Baharat satışı yaptığınız bir internet mağazanız olduğunu düşünelim. Şifalı otlarla ilgili bir sitenin size bağlantı vermesi son derece normaldir ve başkaları tarafından da tanındığınızı gösterir. Bu nedenle arama motoru sizi yukarılara taşır.

Pekiyi, lüle taşı ile yapılan pipoların tarihçesini anlatan bir site, baharat mağazanıza bağlantı verse ne olur? İçeriğe göre değişir ama genel yaklaşımda arama motoru sizin onu kandırmaya çalıştığınızı düşünerek cezalandıracak, sıralamadaki yerinizi düşürecektir.

Bütün bunlar bizi son derece önemli ve unutmamamız gereken iki noktanın altını çiziyor:

  • Sadece SEO ayarlarına güvenerek mağazamızı tanıtmaya çalışmak genellikle yarardan çok zarar getirir,
  • SEO çok önemlidir ama içerik HER ŞEYDİR!

Bu bölümde SEO ayarların ne olduğunu ve ne olmadığını anlatmaya çalıştık. SEO çok önemlidir ama onu destekleyecek diğer unsurlarla birlikte bilinçli kullanılması gerçek ve etkili sonuçlara ulaşmanın en önemli yoludur. Biraz araştırma ve çabayla gerçek ve etkili sonuçlar elde etmek tamamen bizim elimizdedir.

İnternet Mağazacılığı
iletisim@internetmagazaciligi.com

Etiketler