Yazı Dizileri & SEO

İnternet Mağazalarında Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) – 2

İnternet Mağaza Altyapısı için SEO Ayarları

Yazımızın ikinci bölümünde mağazanızı kurarken arama motorları açısından dikkat etmeniz gereken unsurları genel hatlarıyla ele aldık. Bu bölümü bitirdikten sonra SEO ayarlarımızın mağazamızın tanıtımında etkin bir şekilde kullanılması gerekli genel bilgilere sahip olacak ve bu bilgilerinizi rahatlıkla kendi planlamalarınızda kullanabileceksiniz.

Yazı dizimizin ilerleyen bölümlerinde ise burada paylaştığımız genel bilgileri detaylandırarak SEO anlatımlarımıza devam edeceğiz.

Sitenizdeki Hataları Düzeltin

Sitenizde içeriği olmayan sayfaların ve boş bağlantıların olması hem sitenizin ziyaretçiler gözündeki güvenilirliğini azaltır hem de arama motorlarının puanlamasına olumsuz etki yapar.

Bir sayfa bulunamadığında ya da hata aldığında karşımıza çıkan sayfaların (404 ve 500 sayfaları) sitenize özel ve yönlendirici olarak hazırlanması da çok önemlidir. Sunucu hataları, aranan sayfanın bulunamaması gibi nedenlerle ortaya çıkan hatalarda arka planda çalışan yazılımın kendi oluşturduğu uyarı sayfaları hem siteniz açısından bir güvenlik açığı oluşturur hem de kullanıcıların mağazanıza olan bakışını olumsuz yönde etkiler.

Bu nedenle internet mağazanızda veya sitenizde kendi mesajınızı kişiselleştirerek herhangi bir hata almış kullanıcınızı yönlendirmeye dikkat etmeniz önemlidir.

Anahtar Kelimeleri ve Açıklamaları Belirleyin

Mağazanızı, ürünlerinizi ve kategorilerinizi anlatacak açıklama ve anahtar kelimeleri arama motorlarının anlayacağı şekilde (meta etiketleri ile) tanımlamanız gerekir. Anahtar kelimelerin doğru bir şekilde seçilmesi optimizasyonun en önemli noktalarından biridir.

Anahtar kelimelerinizi sadece popüler ve aranan kelimeler oldukları için seçmek çoğu zaman istediğimiz etkiye ulaşmamızı engeller. Bunun yerine mağazamızı, yaptığımız içi, sunduğumuz ürünleri en iyi anlatabilecek anahtar kelimelere öncelik verilmesi daha doğrudur.

Gereğinden fazla anahtar kelime kullanmak da optimizasyon çalışmasına faydadan çok zarar getirecektir. Genellikle bir ürünü arama motorlarına 3-5 anahtar kelime kullanarak tanıtmak önerilir. Mantık olarak daha fazla anahtar kelimeyle daha geniş bir kitleye ulaşılabileceği doğru bile olsa, çıkan sonuçlarda büyük ihtimalle çok gerilere düşüleceğinden istenen hedef kitlenin mağazamıza ulaşması çok daha zor olacaktır.

Seçilen anahtar kelimelerin sayfa içerisinde kullanılmaları da mağazanızın tutarlılığını göstererek arama sonuçlarındaki önde listeleme şansını arttıracaktır. Örneğin, anahtar kelime olarak ‘Kadın kumaş pantolon’ kullanılmışsa ürün sayfasında da bu tanımlamaya yer verilmesine dikkat edilmelidir.

Anahtar kelimeleri seçerken duygularımızdan çok gerçek verilere dayanmak, istatiksel bir yaklaşım göstermek mağazamıza daha fazla ziyaretçi çekmekle sonuçlanacaktır. Google AdWords’un “Keyword Planner”ı ücretsiz araçların yanında yüksek kesinliğe ulaşma iddiasında olan ücretli araçlar da anahtar kelime seçiminde etkili olarak kullanılabilirler. Bu araçlar ve anahtar kelime seçimlerinin nasıl yapılması gerektiğine dair bilgiler yazı dizimizin ilerleyen bölümlerinde detaylı bir şekilde değinilecektir.

Site Yapısına Özen Gösterin

Kullanıcıların mağazada dolaşırken aradıkları ürünleri kolayca bulabilmeleri temel amaçlardan biri olmalıdır. Bir ziyaretçinin ilgilendiği ürünlere ulaşması için planlayıp kurduğunuz site bağlantıları sitenizin yapısını oluşturur.

Mağazanızda oluşturduğunuz site yapısı 3 önemli faydayı beraberinde getirir;

  1. Ziyaretçilerinizin sitenizi kolayca kullanarak aradıkları ürünlere zahmetsizce ulaşmaları,
  2. Aranan içeriğe kolay erişilmesi sayesinde ziyaretlerin satışa dönüşmesi oranlarındaki artış,
  3. Daha anlaşılır bir site yapısıyla arama motorlarının mağazanızı kolaylıkla sınıflandırmasıyla beraber gelen etkili optimizasyon.

Site yapınızı oluştururken biraz önce bahsedilen ve ürünlerle bağlı bulundukları kategorileri tanımlamak için kullanılan anahtar kelimeleri de göz önünde bulundurmak gerekir. Her zaman mümkün olan en düz ve en basit site yapısı oluşturmak hedeflenmelidir.

Menü derinliği bir menünün alt menüleriyle, o alt menülerin alt menüleri gibi basamakların oluşturduğu bir kavramdır. Örneğin “Kadın Giyim” kategorisinin altındaki “Ayakkabı” bir alt kategori veya bir alt menüdür. Bunun altında “Sonbahar/Kış” ve “İlkbahar/Yaz” daha da alt bir kategori oluşturur.

Kategoriler derinleşip detaylandıkça sitenize gelen bir ziyaretçinin ilgilendiği ürünü bulması için daha fazla çaba sarf etmesi, daha fazla seçim yapıp daha fazla bağlantıya tıklaması gerekecektir. Bundan mümkün olduğunca kaçınmak, kullanıcıların 2 ya da 3 seviyeli bir menüyle ürünleri incelemelerini sağlamak gerekir.

Karışıklığın önüne geçmek, mağazada yapılan gezintilerde müşterilerin kısa yoldan istediklerini elde etmelerini sağlamak için site yapısını oluşturmadan önce bir şema çizerek planlama yapmanın çok faydası olacağını göreceksiniz. Yukarıdaki görselde sizin için oluşturduğumuz örnek şemayı inceleyebilirsiniz. Bu şemayı bir kağıt üzerinde elle hazırlayabileceğiniz gibi internette bulabileceğiniz Draw.io gibi ücretsiz araçları da kullanabilirsiniz.

Site Haritası Oluşturun ve Arama Motorlarına Kaydedin

Site haritası (sitemap) sitenizdeki adreslerin arama motorları tarafından kolayca okunabilecek bir biçimde oluşturulmuş listesidir. Site haritasının özel bir XML formatı vardır. Bu formatta oluşturduğunuz site haritasını Google ve Bing’e göndererek sitenizin ve yeni sayfaların bulunmasını ve indekslenmesini hızlandırabilirsiniz.

Kendi internet mağazanıza ait site haritalarını nasıl oluşturacağınız bu yazı dizisinin ilerleyen bölümlerinde detaylı olarak ele alınacaktır. Eğer internet mağazanızı kurmak için bir e-ticaret altyapısı kullanmayı düşünüyorsanız seçtiğiniz çözümün XML site haritalarını otomatik olarak oluşturup arama motorlarına yine otomatik olarak bildirmesi size oldukça fazla zaman kazandıracaktır.

İnternet Mağazacılığı
iletisim@internetmagazaciligi.com

Etiketler