Yazı Dizileri & SEO

İnternet Mağazalarında Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) – 3

İnternet Mağaza İçeriği İçin SEO Ayarları

Mobil Uyumluluğuna Dikkat Edin

Müşterilerinizin yaklaşık %60’ı mağazanızı mobil cihazından, yani akıllı telefon veya tabletten ziyaret edecektir. Bu nedenle sitenizin mobil uyumluluğu çok önemlidir. Mobil uyumlu olmayan bir mağazanın cep telefonu gibi küçük ekranlı bir cihazdan anlaşılabilir olarak görüntülenmesi çok zordur. Bu nedenle potansiyel müşterilerinizi ilgilendikleri sayfaları incelemeden rakiplerinizin mağazalarına kaçırma ihtimaliniz yüksektir.

İnternet kullanıcılarının giderek artan oranlarda mobil cihazlar kullanmaya başlamaları arama motorlarının da site değerlendirmelerine yansımıştır. Artık arama motorları siteyi incelerken mobil uyumlu olup olmadığına da dikkat etmekte ve mobil uyumlu siteleri diğerlerine kıyasla daha ön sayfalarda listelemektedir.

Sitenize Özel Güvenlik Sertifikası Kullanın

İnternet ortamında kişisel ve finansal bilgilerin kolay yoldan para kazanmak isteyen kötü niyetli kişilerce hedef haline gelmesi son yıllarda sık sık karşılaşılan bir durum. Bu nedenle hem internet mağazası sahiplerinin, hem de arama motorlarının konuya yönelik ilgisi giderek artıyor. Günlük kullanımda “SSL Sertifikası” olarak bilinen güvenlik önlemi ise internet tehditlerine karşı en etkili ve yaygın çözüm.

Bir internet sitesine girdiğinizde, tarayıcınızın adres çubuğunda http:// veya https:// ile başlayan bir adres görürsünüz. Eğer adres http ile başlıyorsa o sitenin güvenlik sertifikası olmadığını anlarsınız.

Eğer adres https ile başlıyorsa yeşil renkte olur. Bu bağlı olduğunuz sitenin güvenlik sertifikasına sahip olduğunu, burada kullanacağınız kişisel veya ödeme bilgilerinizin şifrelendiğini ve bu nedenle başkaları tarafından ele geçirilemeyeceklerini belirten bir işarettir. Eğer mağazanızın güvenlik sertifikası yoksa potansiyel müşterileriniz kredi kartlarını sizinle paylaşmak istemeyeceklerdir.

Eğer bir internet mağazası açacaksanız yıllık maliyetini göz önüne almadan hem kendinizi, hem müşterinizi, hem de karşı karşıya kalabileceğiniz hukuksal süreçleri göz önüne alarak sadece mağazanıza özel güvenlik sertifikası kullanmaya dikkat etmelisiniz. Sertifikasız veya paylaşımlı sertifikası olan bir mağaza hem sizin ve müşterilerinizin güvenliğini tehlikeye atacak, hem de arama motorları nezdinde güvenilirliğinizi zedeleyecektir.

Ürün Resimlerinizin Alt Etiketlerini Tanımlayın

Sitenizde profesyonelce hazırlanmış ürün resimleri kullanıyor olsanız bile arama motorları açısından resmin içeriği anlaşılması çok zordur. Alt etiketleri dediğimiz etiketler ile resimlerinizi etiketlemeniz arama motorlarının resim içeriğini bu etiketler ile indekslemesini ve arama sonuçlarında kullanabilmesini sağlar.

Mağazanıza Özgün İçerikler Eklemenin Yeni Yollarını Bulun

Arama motorlarında sizi öne çıkaracak en önemli şeylerden biri özgün içeriktir. Siteniz ve ürünleriniz ile ilgili hazırladığınız özgün içerik hem sitenizin kalitesini hem de arama motorlarındaki derecesini artıracaktır.

Örneğin kendinizi ve hedeflerinizi ziyaretçilerinizle müşterilerinizle paylaşmak bir güven bağı kurulmasına yardımcı olacaktır. Mağazanızda sergilediğiniz bir ürüne standart ürün anlatımının yanında kendi yarattığınız videoları, ürünü kullanırken yaşadığınız deneyimleri eklemeniz içeriğinizi zenginleştirip özgünleştirecek, aynı ürünü satıyor bile olsanız zamanla rakiplerinizin önüne geçmenizi sağlayacaktır.

Ürünlerinizde Müşteri Yorumlarına Yer Verin

İnternetin gelişmesiyle üretici odaklı eski satış anlayışı kaybolmuş ve yerini karşılıklı iletişime dayalı yeni pazarlama anlayışına bırakmıştır. Tüketiciler üretici veya satıcı ile doğrudan iletişime geçebilme gücünü yakalamış ve bu güç onları üreticinin dediklerini doğru kabul etmek zorunda olan müşterilerden, sorgulayan bireylere çevirmiştir.

Yeni anlayışta tüketici sorularını aracı kullanmadan sorabilmekte ve gerekirse şikayetlerini doğrudan ilgililere iletebilmektedir. Bu yönüyle mağazanızın yorum eklenebilme özelliğine sahip olması bir tüketici ihtiyacıdır. Yorumlar mağazalar içinse müşterilerin beklentilerini anlamak ve kendisini geliştirmek için değerli bilgiler sunar.

Yorumların bir avantajı da tüketicinin mağazanız için sizin adınıza içerik yaratmalarını mümkün kılmasıdır. Bu mağazanızın özgün içeriğini arttırırken, diğer ziyaretçilerinize ürünleriniz hakkında aydınlatıcı bilgiler vermekte ve ziyaretlerin satışa dönüşme oranına büyük katkılar sağlamaktadır.

Ürünlerinize Tanıtım Videoları Ekleyin

Yapılan araştırmalar kullanıcıların %70’inden fazlasının ürünü açıklayan bir videonun sitede yer alması durumunda ürünü almaya daha yatkın olduklarını ortaya koymuştur.

Arama motorları bir internet sitesini değerlendirirken ziyaretçilerin o sitede kalma sürelerini de göz önünde bulundurur. Bu nedenle mağazanıza eklediğiniz ürünle ilgili bir video ziyaretçilerinizin sitede kalma sürelerini artırdığı için arama motoru optimizasyonunda önemli bir avantaj elde etmiş olursunuz.

İnternet Mağazacılığı
iletisim@internetmagazaciligi.com

Etiketler