İnternet Mağazacılığı

Alan adımı seçerken nelere dikkat etmeliyim?

İnternet mağazanızı açarken vereceğiniz en önemli kararlardan biri alan adınızın ne olacağıdır. Bu yazımızda sizlere alan adınızı nasıl seçeceğinize ilişkin ipuçları vereceğiz.

Alan adınız kısa ve basit olmalı

Kolay söylenebilir, kolay hatırlanabilir ve sitenizin başlık alanına kolayca sığabilecek bir alan adı seçmelisiniz. Alan adınızı seçerken anlamlı kelimeler aramayın, Google, Skype gibi anlamı olmayan ama akılda kalıcı isimler de seçebilirsiniz. Kısa kelimeleri birleştirerek anlamlı ve akılda kalıcı bir isim de oluşturabilirsiniz.

Alan adınız farklı olmalı

Alan adınızı seçerken mutlaka benzer siteleri araştırın. Alan adınızın bu sitelerden farklı olmasına özen gösterin. Bu sizin farklılaşmanıza ve akılda kalıcı olmanıza yardımcı olacaktır.

Alan adınızın kolay okunabilir olmasına dikkat edin

Alan adınızın kolay okunabilir olması hem iletişim ve tanıtımda size kolaylık sağlayacak, hem de akılda kalmasını kolaylaştıracaktır.

Alan adınıza karar vermeden önce mutlaka Google’da alan adınızı araştırın

Alan adınıza karar vermeden önce Google aramalarında ön sıralarda yer alıp alamayacağınıza, ya da alan adınızın sakıncalı içeriklerle yan yana anılıp anılmadığına dikkat edin. Google araması ile ulaşabileceğiniz bir diğer önemli bilgi de da alan adınızın başka dillerde kötü bir anlama gelip gelmediğidir.

Sosyal medya hesaplarını kontrol edin

Alan adınızı almadan önce Facebook, Instagram, Twitter ve Pinterest gibi sosyal medya hesaplarını araştırın. Alan adınız ile uyumlu sosyal medya hesaplarının daha önceden alınmamış olması size bir avantaj sağlayacaktır. Alan adınızı alır almaz bir başkası sizden önce davranmadan aynı isimli sosyal medya hesaplarını açmayı da ihmal etmeyin. Seçtiğiniz alan adının sosyal medya hesaplarının bulunup bulunmadığını Knowem gibi bir araçla da kontrol edebilirsiniz.

Alan adınızı bulurken alan adı uzantısını da kullanın

About.me sitesinin yaptığı gibi, alan adı uzantılarını da adınızın bir parçası olarak düşünerek farklı bir alan adı oluşturabilirsiniz.

Marka tescillerini kontrol edin

Daha sonra yasal bir sorun yaşamamak adına, seçtiğiniz alan adı ile ilgili marka tescillerini kontrol etmeniz faydalı olacaktır. Bunun için Türkiye Patent Enstitüsü’nün marka tescili arama sayfasından faydalanabilirsiniz. Sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.

Markanızı korumak adına diğer alan adı uzantılarını da almayı düşünün

Alan adınıza karar verdikten sonra, .net ya da .biz gibi sık kullanılan alan adı uzantılarını da alarak sitenize yönlendirebilirsiniz. Bu sayede sitenizin alan adı uzantısını yanlış hatırlayan müşterilerinizi kaybetmezsiniz.

İnternet Mağazacılığı
iletisim@internetmagazaciligi.com