Teknoloji

Bulut Bilişim ve E-ticaret

Bulut Bilişim

Teknoloji yaşamlarımızla bütünleşti. Bilim insanları ve fütüristler standartlarımızı belirleyip değiştiren bu bütünleşmenin geri dönüşünün olmayacağını savunuyor. Gerçekten de gelecek hakkında tahminlerde bulunmak zor. Fikirlerin teknolojiyle yan yana gelerek yeni bir ürün veya hizmeti kullanıma sunmadıkları bir gün bile geçmiyor.

Teknolojiyi ne kadar yakından takip edersek edelim, ne kadar günlük hayatımıza girmiş olursa olsun bu kadar geniş alanda her şeyi bilebilmek mümkün değil. Yine de onu anlamak isteyenler için bazı kavramlar hakkında genel bir bilgimiz olması hayatı kolaylaştıracaktır.

Günümüzün önemli kavramlardan biri de “bulut”.

Gücü, esnekliği ve güvenilirliğiyle kullanım alanları gittikçe çeşitlenen bulut bilişim internet mağazacılığı konusunda da etkili çözümlere imza atmaya başladığından üzerinde birkaç kelime konuşulması gereken bir konu.

En basit haliyle bulut bilişim verilerin bir sabit disk yerine internette depolanmasını ve yine ihtiyaç duyulduğunda internetten çağrılmasını ifade ediyor. Bulut dediğimiz zaman mecazi anlamda aslında interneti ifade etmeye çalışıyoruz. Bulut kelimesinin kullanılması ise bilimsel makalelerde geleneksel olarak internetin bir bulut olarak resmedilmesine dayanıyor.

Sabit diskimizde depolanmış bir veriyi çağırdığımızda veya bir programı çalıştırdığımızda buna yerel depolama ve bilgi işleme adı verilir. İhtiyacınız olan her şey – bilgisayarınız, müzik ve fotoğraflarınızı kaydettiğiniz sabit diskiniz, vb. – fiziksel olarak yakınınızdadır. Bu onlarca yıldır kullandığımız klasik yöntemdir.

Bilginin erişiminin ve kullanımının bulut olarak adlandırılabilmesi içinse internet üzerinden erişimimiz olması ve/veya kullandığımız yazılımların önümüzdeki bilgisayarda değil internette çalışması gerekir. Sonuç olarak internet erişiminizin olduğu her yerde, internete bağlanabilen bir akıllı telefon, tablet veya bilgisayarla bulutta depolanmış verilere erişebilir ve işleyebiliriz. Yani internetin olduğu her yerde ve her zaman uygulama ve verilerimiz kullanıma hazırdır.

Microsoft’un Office 365 portalı, Apple’nin iCloud hizmeti veya Dropbox diye bilinen depolama ürünü bulut bilişimin yaygın bilinen örnekleridir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yazılım çözümü sunan teknoloji geliştiricileri her gün bulut üzerinde yeni çözümler üretmeye devam etmektedir.

E-ticaret ve Bulut Bilişim

Esnekliği, farklı ihtiyaçlara göre yapılandırılabilmesi, maliyetlerinin kontrolündeki kolaylık, verilerin saklanıp yedeklenebilmesindeki güvenilirlik ve her zaman, her yerden erişim fırsatı sunmasıyla bazı e-ticaret çözüm sağlayıcıları hizmetlerini bulut üzerine taşımaya başlamıştır. Niyeo bulut bilişimin mimarı olarak bilinen Amazon’la yaptığı iş ortaklığıyla bulut üzerinden hizmet veren e-ticaret çözümlerine güzel bir örnektir. Tüm dünyaya televizyon izlemeyi yeniden öğreten Netflix tüm dünya çapındaki hizmetlerini yine Amazon’un bulut servisi üzerinden milyonlarca izleyiciye ulaştırmaktadır.

Pekiyi bir e-ticaret sitesinin bulut üzerinde çalışmasının avantajı ne?

Aslında bu sorunun pek çok yanıtı var. Biz işletmelerin bulut bilişimi tercih etmelerinin başlıca nedenleri olan maliyetlerin kontrol edilebilirliği, erişimin kesintisizliği ve ihtiyaca göre kolayca ölçeklenebilirliği üzerinde duracağız.

Eğer bir ürün veya hizmetin içerisinde internet varsa, bu geri planda çalışan ve kullanıcıların farkına bile varmadığı bir ya da daha fazla sunucu olduğunu gösterir. Sunucular aynı zamanda bir çok kişinin bilgilerini işleyebilen hızlı ve güçlü bilgisayarlar olarak düşünülebilir. Ciddi bir servis sağlayıcının sahip olduğu sunucuları oluşturan donanım, kullandığımız bilgisayarların sahip olduklarından çok daha güçlü ve çok daha maliyetlidir. Üstelik bir hizmeti kesintisiz ve hızlı bir şekilde sunabilmek için farklı donanım ihtiyacına sahip birden çok sunucunun kullanılması yaygın bir uygulamadır.

Mesela bir internet mağazasını düşünelim. Mağazadaki ürünlerin açıklamaları farklı bir sunucudayken, bu ürünlerin görsellerinin depolandığı ve mağazanın müşterilerinin bilgilerinin saklandığı sunucuların farklı olması yüksek performans elde etmek için gereklidir. Elbette bu bir zorunluluk değildir. Tüm işlemleri aynı sunucu üzerinden gerçekleştirebiliriz ama iş hıza ve güvenliğe gelince bu yapılanma mağazamızı doğrudan etkiler.

Sunucu sayısı arttıkça ilk yatırım maliyeti de artar. Yani kendi sunucularınızı almak veya kiralamak göze verdiğiniz hizmetin maliyetlerini gözle görülür şekilde artırır. Üstelik yatırım sunucuların alınmasıyla da bitmez. Bu sunucularda çalışacak yazılımlar, bu yazılımların güncel tutulması için harcanacak efor ve para, düzenli bakım ve kontroller için gereken nitelikli iş gücü e-ticaret servis sağlayıcısının maliyetlerini yükseltir.

Maliyetlerin zorunlu olarak hizmetin bütününe yansıtılması kendi mağazasını internete taşımak isteyen kişi ve kuruluşları bir seçimle karşı karşıya bırakabilir. Alınan hizmette ortaya çıkabilecek bant genişliği gibi kısıtlamalar, daha fazla ödeyerek elde edilebilecek temel özellikler mağazaların maliyetleri kadar verdikleri hizmetin kalitesini de etkiler.

Bir diğer konu ise erişilebilirliktir. Bulut üzerinde olmayan veri ve uygulamaların ulaşılabilir olması çeşitli nedenlerle donanımın ve internet erişiminin kalitesine göre değişiklik gösterebilir. İnternet erişiminin kalitesi her ne kadar bulut üzerindeki uygulamaları da etkilese bile, bir sunucunun fiziksel bağlantısı internet erişimini tamamen kopartabilir ve online mağazayı yayın dışı bırakabilir. Bulutta ise uygulamanın zaten internette olduğunu biliriz. Ona erişimi etkileyecek faktör öncelikle kendi internet bağlantımız olacaktır. Herhangi bir nedenle bizim bağlantımızda sorun olsa bile sitemize gelen müşterilerimizin alışverişe devam edebildiklerini biliriz.

Burada değineceğimiz son konu ise ölçeklendirilebilirlik.

İnternet mağazanızı günde X müşterinin ziyaret ettiğini düşünün. Bu geri planda çalışan sunucular için fazla bir yük oluşturmayabilir ama ya 10X, hatta 100X ziyaretçiniz olduğunda ne olacak? E-ticaret hizmetini aldığınız servis sağlayıcı bu trafiği karşılayabilmek için ya yatırım yaparak sunucu parkını geliştirecektir, ya da bant genişliği sınırlandırmasına gidecek ve ekstra trafik için ekstra ödeme talep edecektir. Eğer hizmet sağlayıcının yeterli sunucusu yoksa, ücretini ödeseniz bile yeni sunucular alınana kadar ziyaretçilerinize verdiğiniz hizmetin hızı ve kalitesi düşebilir. Elbette olabilecek en kötü senaryolardan bahsediyoruz. Ama her zaman hazırlıklı olmak için olabileceklerin en kötüsünü bilemekte fayda var.

Bulut üzerinden verilen hizmetlerde bu yapılanmalar çok daha kolay ve düşük maliyetlidir. Böylece siz de kesintisiz hizmet almanın güvenini yaşarsınız. Hatta Amazon gibi bazı bulut altyapısı sağlayıcıları sitenize gelen beklenmedik trafiğe karşı geri planda otomatik olarak yeni sunucuları devralmakta, böylece siteniz ne kadar yoğun olursa olsun müşterilerinizin performans kaybına uğramadan keyifle alışverişlerine devam etmelerini sağlamaktadır.

Bulut Yükselmeye Devam Ediyor

Bulut bilişimin yükselmesi yukarıda anlattığımız nedenler dolayısıyla devam ediyor. Her geçen gün hayatımızı daha da kolaylaştıran yeni uygulamalar, geliştiriciler sayesinde hayat buluyor.

Uygulama geliştiricilerin tercih ettikleri bulut bilişimin büyüme hızı teknolojinin kendisi gibi etkileyici. 2012 yılında 100 milyar dolar olarak gerçekleşen bulut bilişim çok büyük bir iş modeli olarak karşımıza çıkıyor. Bu sektörün 2017 yılında 127 milyar dolara, 2020 yılında ise 500 milyar dolara ulaşacağını söyleyen analistleri Amazon, Microsoft ve Google gibi teknoloji devleri buluta yaptıkları muazzam yatırımlarla doğrular gibi görünüyor.

Sonuç olarak e-ticaret paketinizi seçip kendi internet mağazanızı kurarken bulut üzerinde geliştirilmiş ürün ve hizmetleri ciddi olarak değerlendirmeniz ve kararınızı vermeden önce bu teknolojinin işinize katabileceği kısa, orta ve uzun vadeli faydaları göz önünde bulundurmanız önemlidir. Bilinçli ve etkili teknoloji kullanımı yatırımınızı ve emeğinizi uzun koruma altına alacaktır.

İnternet Mağazacılığı
iletisim@internetmagazaciligi.com

Yorum

Yorum yazmak için tıklayın