İnternet Mağazacılığı

5 Adımda Daha Profesyonel Ürün Fotoğrafları

Bir internet mağazasının en can alıcı noktalarından biri ürün fotoğraflarıdır. Profesyonel görünümlü, güzel fotoğraflar ürününüzün satışında büyük bir rol oynar. Eğer internet mağazanızın ürün fotoğraflarını profesyonel bir stüdyoda çektirmek bütçenizi aşıyorsa bu yazımızda yer alan ip uçları ile profesyonel görünümlü ürün fotoğraflarını kendi imkanlarınızla da çekebilirsiniz.

1. Adım: Işık Ayarı

Eğer paraflaş, tepe flaşı gibi stüdyo tarzı ışıkları kullanma imkanınız yoksa sabit ışıklar, masa üstü ışıkları ve gün ışığını kullanabilirsiniz. Farklı açılardan (yukarıdan ve yanlardan) birden fazla ışık kaynağı kullanımı 3 boyutlu fotoğraf çekimi için çok önemlidir.

2. Adım: Beyaz Fon

Beyaz fon ürün fotoğrafında dikkat dağıtacak başka bir şeyin olmamasını ve odağın ürününüzde kalmasını sağlar. Beyaz fon kullanarak yüksek ışığı yakalayabilir ve daha canlı çekimler elde edebilirsiniz. Beyaz fonu perde, çarşaf, beyaz karton ya da kağıt gibi oldukça basit malzemelerle hazırlayabilirsiniz.

3. Adım: Fotoğraf makinenizi sabitleyin

Sabitlenmiş bir fotoğraf makinesi ile çekilen fotoğraflar daha net ve profesyonel görünümlü olacaktır. Bunun için bir tripot kullanmanızı tavsiye ederiz. Tripot ile sabit ve kolay ayarlanabilir bir çekim yapabilirsiniz. Eğer tripotunuz yoksa fotoğraf makinanızı sabitleyebileceğiniz bir yer ayarlamalısınız.

4. Adım Fotoğraf makinesi ayarları

Eğer bir profesyonel fotoğraf makineniz varsa enstantane (hız) 60, diyafram ( alan değeri)  11 olacak şekilde sabitleyin ve ISO değerini 300 olarak kullanın. Profesyonel bir makineniz yoksa makinenizin otomatik çekim ayarını kullanmanızı öneririz.

5. Adım: Ürünü yerleştirme ve fotoğrafın çekimi

Eğer çekimi gün ışığında yapacaksanız pencereye mümkün olduğunca yakın bir masa ayarlayın ve ürününüzü pencereye 90 derece açı ile yerleştirin. Masanızın arka tarafına beyaz fonunuzu yerleştirin. Eğer ışık istediğiniz yere düşmüyorsa bir reflektörü ürünün diğer tarafına yerleştirmelisiniz. Reflektörünüz yoksa beyaz bir kartonu ortadan ikiye katlayarak köşeli bir yapı elde edip reflektör yerine kullanabilirsiniz. Artık bütün hazırlıklarınız tamamlandı, fotoğrafınızı çekebilirsiniz!

Tuğçe Ergüzel
erguzel.tugce@gmail.com
Profesyonel Fotoğrafçı