İnternet Mağazacılığı

Sıkça sorulan sorular sayfası: Nedir, ne işe yarar, nasıl hazırlanmalı?

Sıkça sorulan sorular (SSS) sayfası en basit tanımıyla müşterilerinizin sıklıkla sordukları soruların ve yanıtlarının yer aldığı bir sayfadır. İyi hazırlanmış bir SSS sayfası bir internet mağazasına çok fazla değer katabilir. Müşterilerinize ürün sayfasında anlatamadığınız detaylara SSS sayfasında yer vererek tereddütlerini giderebilir, bu sayede daha çok müşterinizi satışa yöneltebilirsiniz. İş modelinizi ve uzmanlığınızı yansıtacak bir içerik ile müşterileriniz size daha fazla güven duymasını sağlayabilirsiniz. Bu yazımızda iyi bir SSS sayfasını hazırlarken dikkat edilmesi gereken noktalardan bahsedeceğiz.

Sorularınızı müşterinin dilinden yazın

SSS sayfanızdaki soruları ‘Şunu nasıl yapabilirim’, ‘Bu ürün çekme yapar mı’ şeklinde, müşterilerinizin dilinden yazmaya özen göstermelisiniz.

Yanıtlarınızda pozitif bir dil kullanın

Soruların yanıtını ‘Bizim ürünlerimiz’, ‘Şöyle yapmalısınız’, şeklinde ifadeler kullanarak sizin bakış açısından yazmalısınız. Yanıtları hazırlarken pozitif bir dil kullanmaya özellikle dikkat etmelisiniz. ‘Şunu şöyle yapmamalısınız’ yerine ‘Şunu söyle yapmak yerine böyle yapmanızı öneririz.’, ‘Şunu böyle yapmanız çok daha faydalı olacaktır’ şeklindeki ifadeler ile müşterileriniz üzerindeki pozitif etkinizi artırabilirsiniz.

SSS sayfanızı ana sayfanızdan ulaşılabilir hale getirin

SSS sayfasın genellikle e-ticaret sayfalarının alt menülerinde yer alır. SSS sayfanıza Hakkımızda sayfanızdan da bağlantı vererek sayfanın ulaşılabilirliğini artırabilirsiniz. Eğer sattığınız ürünler hakkında çok soru sorulacağını düşünüyorsanız, ürün açıklamaları bölümünde SSS sayfanıza bir bağlantı eklemek de faydalı olacaktır. Sitenizde ek bir destek yazılımı ile aktif bir destek imkânı sağlıyorsanız SSS sayfanızı bu yazılım ile de entegre etmenizi öneririz.

Resimler ve videolar ile sayfanızı renklendirin

SSS sayfalarının sıkıcı olması gerekmiyor! Uygun yerlerde resim ve video içeriklerine yer vererek sayfanızı renklendirmeyi unutmayın.

Sayfayı güncel tutun

SSS sayfanızı müşterilerinizden gelen sorular ile sürekli güncel tutmanız hem sizin hem de müşterilerinizin hayatını kolaylaştıracaktır.

Ulaşılabilir olun

Sayfanın sonunda müşterilerinizin sizinle iletişime geçebilecekleri bir yöntem sağlamalısınız. “Sorunuza yanıt bulamadınız mı? Bize ulaşın, size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.”, bu veya benzeri bir ifade ile bir iletişim formu kullanmak, SSS içerisinde aradıkları yanıtı bulamayan müşterilerinizi tekrar kazanmanızı sağlayan anahtardır. Onlara size kolayca ulaşabileceklerini ve yanıt alabileceklerini hatırlatmalısınız.

İyi hazırlanmış içerikler ile sitenizi zenginleştirmeniz internet mağazanız için kritik önemdedir. Sıkça sorulan sorular sayfası da basit bir soru yanıt sayfasından çok, mağazanızın uzmanlığınızı ve müşterilerinize olan ilginizi yansıtarak size müşteri kazandıran önemli bir parçası olarak görülmelidir.

İnternet Mağazacılığı
iletisim@internetmagazaciligi.com