İnternet Mağazacılığı Pazarlama

E-ticaret Pazarlama Tüyoları

İnternet mağazanızın daha çok bilinmesini ve kullanılmasını istemez misiniz? Kulağa çok zor gelse bile, birazdan okuyacağınız pazarlama tüyoları ile aslında o kadar da zor olmadığını göreceksiniz.

 

E-ticaret Pazarlama Nedir?
E-ticaret pazarlama, internet mağazanızın satışlarını arttıracak, sürekliliği yüksek müşteriler kazandıracak ve mağazanızın bilindik ve güvenilir internet mağazaları arasında yer almasını sağlayacak olan taktiklerdir.

E-ticaret pazarlama, sadece siteniz üzerinde yapacağınız değişikliklerden ibaret değildir. Sosyal medyanın iyi kullanımını da gerektirir.

İşte burada size yardımcı olabileceğini düşündüğümüz birkaç ipucu:

1-“Bir üst modele ne dersiniz?”-Upselling

Upselling, müşterinize alacağı ürünün gelişmiş versiyonunu almaya ikna etmektir. Upselling, fast-food zincirlerinin de sık sık sorduğu şu soru ile açıklanabilir:”Sadece bir liralık bir fark ile büyük boy patates kızartması ister mısınız?”

Upselling yaparken dikkat etmeniz gerekenler:
• Önereceğiniz ürünler, müşterinizin almak istediği ürün ile alakalı olmalı. Tuz almaya gelmiş birine şeker önermemelisiniz.
• Fiyatlar müşterinize cazip gelmeli. Upselling yapacağınız ürünlerin fiyatı, müşterinizin halihazırda almayı planladığı ürünün fiyatından %10-%20 fazla olmalı. 100 liralık bir ayakkabı alıyorsanız, 115 liraya daha kalitelisini almaya çekinmezsiniz.
• “Şu kadarı üzerine kargo bedava!” 50 liralık bir sepeti olan bir müşteri düşünelim. 60 lira üzeri kargo bedava. Tam olarak bu durumda, müşterinize upselling yaparak 10 liralık daha alışveriş yaptırabilirsiniz. Kendi sitenize uygun kampanyalar düzenleyin.

2-Instagram ile bütünleşin

Günlük aktif kullanıcı sayısı 500 milyonu aşan Instagram, günümüzde en çok büyüyen sosyal medya uygulamalarından biri ve buradaki sizi bekleye potansiyel müşteri sayısı da bunu gereği çok fazla.

İlgi çekici fotoğraflar çekip, etiketleri(#) stratejik olarak kullanıp, gönderilerinizi doğru zamanda paylaşıyorsanız, ürünlerinize ilgi duyan geniş bir Instagram kullanıcı kitlesi sizi bekliyor. Bu kitleyi canlı tutmak için de, kullanıcıyla iç içe olmalısınız.

Peki, kullanıcılar ile nasıl iç içe olabilirsiniz? Yarışmalar, çekilişler düzenleyebilir, ürünlerinizin sahne arkasında nasıl üretildiğini ve geliştirildiğini gösterebilir, ürünlerinizin kullanılırken çekilen fotoğraflarını paylaşmanızı isteyen müşterilerin bu isteklerini yerine getirerek dünyaya “güvenilir” olarak nam salabilirsiniz.

3-Elektronik posta takipçileri yakalayın ve onları takipte tutun

E-posta ile pazarlama, e-ticaret pazarlamada en etkili yollardan biri olmaya devam ediyor.

Takip edemeyeceğimiz kadar çok tweet ve Facebook gönderisine sahibiz. Hâlâ bize doğrudan gelen e-postalara karşı daha ilgiliyiz. Bu e-postaların daha çok önem taşıyacağı ve saha çok dikkat çekeceği anlamına geliyor. Ayrıca, e-postalar ile sosyal medyaya göre çok daha fazla yazı yazabilirsiniz.

E-posta takipçilerinizi yeni gelen ürünlerden bilgilendirebilir, indirim ve kampanyalarınızdan söz edebilir, ilgi gösterdikleri ürünlerin benzerlerini huzurlarına sunabilirsiniz.

Benzer bir tüyo daha: müşterilerinizin istedikleri ve almayı planladıkları ürünlerin bulunduğu “Favorilerim” listesini hatırlatacak e-postalar gönderebilirsiniz.

4-Kullanıcılarınızın istediklerine ulaşmalarını kolaylaştırın

Eğer mağazanız anlaşılması zor, karışık bir tasarıma sahipse, müşteri kaybediyorsunuz. Peki, internet mağazanızın tasarımının iyileştirilmeye ihtiyacı olduğunu nasıl anlarsınız?

Güven vermeyen bir görüntü ile birlikte, mağazanızın yazı stilinin okunuşu zor olabilir, aradıkları ürünleri bulmak müşterileriniz için kaybolan anahtarlarını bulmaktan zor gelebilir. Ki hepimiz, bu iki durumun da yaşanmasını istemeyiz.

Yukarıda bahsedilen sorunları çözseniz bile hâlâ birkaç tasarım hatası ile yüz yüze olabilirsiniz. Bir sayfada olması gerekenden çok veya az ürün mü var? Yazı ve görsellik arasındaki dengeyi tutturabilmiş misiniz?

 

Bu yazımızda sizlerle kolayca uygulayabileceğiniz pazarlama taktiklerini paylaştık. Bir sonraki yazımızda tekrar görüşmek dileğiyle, bol kazançlı günler dileriz.